Teorie vs. praxe
Tímto se velmi liší teorie od praktického obchodování. Všichni začínající obchodníci dychtivě vyhledávající teoretické svíčkové patterny na základě desítek pouček, pak zklamaně a trochu i dobrovolně odevzdávají „tržním supům“ svůj kapitál. Je nutné si uvědomit, že pokud cena, má takto proměnlivé chování během sledovaného vývoje, nestačí nám na investici rozdíl např. 20 bodů mezi naší strike cenou a aktuálním cenovým vývojem, neboť tento rozdíl je evidentně velmi rychle korelovatelný. Na tomto „nebezpečném“ cenovém pohybu mohou tratit stejně tak obchodníci binárních opcí, jako intradenní forexoví obchodnicí, kteří si nastaví nedostatečně velké stop lossové hladiny. Zde poté vyvstává otázka, co je dostatečná stop loss hladina a jestli vůbec vždy racionální uvážování stačí proti někdy poměrně nepředvídatelným tržním „manýrům“.
PIN BAR svíce
Jeden příklad za všechny. Velmi často opěvovaná a oblíbená je PIN BAR patternova svíce, která má na první pohled poměrně jasná pravidla. Hledáme na trhu oblast, kde se trh na jedné svíci např. růstové vyčerpá a utvoří dlouhý knot a malé tělo. Ideální situace počítá rovněž s pravidlem utváření těla PIN BAR svíce uvnitř těla předchozí svíce, což nás utvrzuje v tom, že síla nakupujících na této svíčce není schopna dlouhodoběji vytlačit cenu na vyšší hladinu. Je důležité si opět uvědomit, co předchází vytvoření takového typu svíce. Pokud sledujeme utváření PIN BAR svíce např. na hodinové svíčce, může jejímu dotvoření předcházet poměrně velká cenová nestabilita viditelná na menším časovém rozlišení, kdy např. cena netvoří žádné pravidelné trendovější/swingové pohyby a osciluje náhodně ve vytyčeném kanále, příklad naleznete na obrázku níže.
Poznámka: Není ovšem vždy pravidlem, že po utvoření této PIN BAR svíce, se najednou třzní prostředí „umoudří“ a cena bude poté postupovat významně směrem dolů bez výraznější korekcí apod. Je tedy nutné se na svíčkové patterny dívat více systematičtěji a rozlišovat i situace, ve kterém se dané patterny utvářejí.